79 wniosków z sześciu zaproszonych do konkursu regionów Europy: Łotwy, regionu Trøndelag w Norwegii, Małopolski, Nord Vest w Rumunii, Jihozápad w Republice Czeskiej i regionie Yugozapaden w Bułgarii, spłynęło do komisji konkursowej projektu. Wybrane firmy otrzymają wsparcie lokalnych Digital Innovation Hubów i nawet do 60 tys. EUR finansowania dla każdego z nich.
Wśród wybranych rozwiązań znalazły się eksperymenty czterech małopolskich MŚP:
- Transmission Dynamics Poland z inteligentnym monitoringiem schodów ruchomych, wykorzystującym technologie IIoT i AI (SmartStep®),
- Findair z wykorzystującym AI systemem monitorowania przebiegu astmy,
- Spectator z satelitarnym systemem monitoringu dla przemysłu budowlanego,
- Techmo ze sterowanym głosem, rozwiązanie do automatyzacji kontroli jakości w produkcji (Techmo VoiceBox for industry).
Wsparcie lokalnych DIHów
Firmy otrzymają 10-miesięczny mentoring i wsparcie biznesowe Digital Innovation Hubów uczestniczących w projekcie BOWI oraz dostęp do obiektów i infrastruktury udostępnionej przez DIHy. Teraz wybrani wnioskodawcy rozpoczną udoskonalanie swoich technologii przy wsparciu lokalnych hubów, w Małopolsce jest to hub4industry, DIH Krakowskiego Parku Technologicznego. Wsparcie zapewnią też partnerskie DIHy, zlokalizowane w dojrzałych cyfrowo regionach Europy, takich jak Holandia, Niemcy i Finlandia.
Technologie, które zwiększają innowacyjność cyfrową
Celem wyróżnionych eksperymentów jest dopracowanie innowacyjnych rozwiązań cyfrowych, które następnie pomogą przedsiębiorstwom osiągnąć potencjał rynkowy i skalę oraz zwiększyć poziom innowacyjności cyfrowej w ich regionie.
Aby wziąć udział w konkursie, wnioskodawcy musieli wykazać, że ich eksperymenty wykorzystują takie technologie, jak: niskoenergetyczne systemy komputerowe zasilające CPS, cyberfizyczne i wbudowane systemy, Internet Rzeczy, elektronika typu wearable, elektronika organiczna i wielkopowierzchniowa, interfejsy człowiek-maszyna, zaawansowane lub wysokowydajne systemy komputerowe, robotyka produkcyjna, modelowanie i symulacja lub CPS dla produkcji.
***
Projekt BOWI jest częścią inicjatywy Komisji Europejskiej „Smart Anything Everywhere”, która ma na celu rozpowszechnienie innowacji w całej Europie poprzez transfer wiedzy między różnymi regionami i ośrodkami innowacji. Celem projektu jest wspieranie współpracy pomiędzy Hubami Innowacji Cyfrowych (DIH) w całej Europie w celu zwiększenia ich zdolności do wspierania MŚP w zakresie technologii cyfrowych, a tym samym wzmocnienia regionalnej gospodarki i konkurencyjności europejskich MŚP. Projekt BOWI otrzymał finansowanie w ramach unijnego programu badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” na podstawie umowy o dotację nr 873155.Więcej informacji na temat projektu BOWI można znaleźć na stronie internetowej: www.bowi-network.eu